Generalforsamling 2026

Referat af GF i TRIF tennis den 7/3-2026.

(15. deltagere + 1 fra FU).

 1) Valg af dirigent.
Orla Knudsen foreslået og valgt.


2)Formanden aflægger beretningen og ser fremad.
Beretningen er vedlagt som bilag.


3)Orientering om regnskab, budget og kontingentfastsættelse.
Budget og regnskab for perioden 1/2-2025 til 31/1-2026, blev udleveret og
gennemgået. Periodens overskud er 37.114kr, hvoraf nogle af pengene skal bruges til at nedskrive vores gæld til hovedforeningen. Gælden er pt. 93.051kr


4)Behandling af indkomne forslag, skal være sendt til formanden senest 20/2.:
Forslag fremsat og godkendt mht. igen i år at afsætte 3500kr til instruktion.
Kontingentet fastholdes, dog tilføjes det til gruppen ”nystartede efter 17/10”, at det netop er et tilbud om en billig indgang til klubben og skal følges op af almindelig kontingent fra 1/5 året efter . Man kan altså kun være nystartet på denne ordning én gang.


5)Valg af medlemmer til aktivitetsudvalget, som består af Annalise, Svend, Viggo, Torben og Sven L. (Viggo, Sven og Torben på valg). Viggo har valgt at stoppe efter 6 år i bestyrelsen, nyvalgt blev Henrik Marcussen der med sine 53 år bringer seniorgruppen ind i bestyrelsen.

 6)Valg af suppleanter.
Lillian og Orla blev genvalgt, sådan at Lillian er 1. suppleant.


7)Orientering om nyt fra TRIF og samarbejdet med DGI og DTF (JTU)
Torben (formand) orienterede om arbejdet i TRIF hovedforening mht. aftaler om brug af pyramiden, aftaler om "stævne priser" i RIC . Herefter overtog Anders fra FU og fortalte om nyt klubtøj og om nybyggeri i TRIF regi for at få bedre omklædning og et meget større fitnessområde.


Omkring DGI og JTU orienterede Torben om samarbejdet med DGI konsulent Thomas Munk og om det projekt pickle ball 5. klasserne Rønde Skole vi økonomisk støtter med nogle tilskudspenge.
Omkring JTU fortalte Torben om nye kurser og en måske kommende turnering mellem klubberne på Djursland, startende i Norddjurs.


8) Evt. Betaling af kontingent for sæsonen 26-27 kan først ske efter 1. maj.
Desuden en opfordring til at melde sig ind i RIC (100kr) og deltage i RIC`s GF den 26/3 2026. Ref/Torben.